YAĞLIDERE VADİSİ ÇALIŞTAYI VE HACI ABDULLAH HALİFE KONFERANSI YAPILDI

26 Kasım 2019 Salı

KARASAM’ın öncülüğünde, Karadeniz Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARAKUM), Yağlıdere Belediyesi, Üçtepe Belediyesi, Gebze Yağlıdere İlçesi Tekke Köyü Kalkınma Dayanışma Tanışma ve Güzelleştirme Derneği, Tekke Köyü Muhtarlığı ve Üniversitemiz Uluslararası Hukuk Topluluğu işbirliğiyle düzenlenen “Yağlıdere Vadisi Kültür Tabiat ve Tarih Çalıştayı, Hacı Abdullah Halife Konferansı 22 Kasım 2019 Cuma günü saat 14.00’da Tarihi Rektörlük Binasında gerçekleştirildi.
Programın açılış konuşmasını yapan Merkez Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Abbas KARAAĞAÇLI,  Üniversitelerin bulunduğu ilin gelişimine katkılarının göz ardı edilemeyeceğini, KARASAM olarak kent insanı ile Üniversite arasındaki ilişkilerde bir köprü vazifesi gördüklerini, ilin ve ilçemizin var olan değerlerini akademik ortama taşıyarak bilimsel yönleriyle incelenip görünür ve bilinir hale getirmek istediklerini ifade etti.  Yağlıdere ilçesinin gerek kültürel, gerekse tabiat ve tarih anlamında zengin bir birikime sahip olduğuna dikkat çeken Karaağaçlı; “bizler bölgedeki bu değerleri bilim insanlarının, araştırmacıların dikkatine sunarak, kültürel ve tarihi mirasın gelecek nesillere aktarılmasını, bölgenin daha da cazip hale gelmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde bizlere her türlü katkıyı sağlayan Yağlıdere ve Üçtepe Belediyeleri başta olmak üzere, dernek başkanlarımıza, muhtarlarımıza, STK’lara ve tüm Yağlıdere halkına teşekkürlerimi sunuyor çalıştayın verimli geçmesini diliyorum” dedi. 
Törende konuşan Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İBAŞ, “ilçemizle ilgili yapılan bu çalışmadan son derece memnuniyet duyduk. Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm hocalarıma ve katılımlarınız için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Çalıştay davetli konuşmacılardan Araştırmacı-Yazar Ayhan YÜKSEL’in “Yağlıdere Tarihi Hakkında Bazı Mülahazalar” başlıklı konuşmasıyla başladı.  Konuşmasına Yağlıdere tarihi ile ilgili genel bir bilgilendirme yaparak başlayan Araştırmacı -Yazar Ayhan YÜKSEL, ilçenin eğitim, nüfus, soyağacı, sosyal olayları, borç alacak ilişkileri gibi konularda tarihi belgelerle birlikte bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Araştırmacı-Yazar Mehmet FATSA, Yağlıdere İlçesi Tekke Köyünde yaşamış ve ismi köy ile özdeşleşmiş olan Hacı Abdullah Halife’nin hayatı, ilçedeki nüfuzu ve tarihsel süreçteki yeriyle ilgili bilgiler verdi. Katılımcıların yoğun ilgiyle takip ettikleri program soru- cevap bölümüyle sona erdi.
Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İBAŞ, Üçtepe Belediye Başkanı Hacı Gasım AKILLI, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Mustafa TOSUN, Denetimli Serbestlik İl Müdürü Hasan ÜNAL, STK Temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetlinin katıldığı çalıştayda dilek ve temennilerin sonuç bildirgesinde yayımlanmasına karar verilirken,  program konuşmacılara ve katkıda bulunanlara plaket takdimi ile sona erdi.

Hızlı Erişim