KIRGIZİSTAN OŞ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Dost ve Kardeş ülke KIRGIZİSTAN’ ın en önemli üç üniversitesinden birisi  konumunda olan ve ülkenin ikinci büyük kenti  Oş ilinin merkezinde seksen yıldır faaliyet gösteren Oş Devlet Üniversitesi http://www.oshsu.kg/ ile Üniversitemiz arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Oş Devlet Üniversitesinin tarihi Rektörlük binasında gerçekleşen törende , Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanibek İSAKOV ile Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Cevdet COŞKUN’ u temsilen Rektör Danışmanı ve KARASAM Müdür Yrd. Doç. Dr. Abbas KARAAĞAÇLI tarafından 17 Nisan 2017 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.

Anlaşma gereğince iki üniversite arasında karşılıklı işbirliği alanları oluşturulacaktır. Bu doğrultuda özellikle OŞ Devlet Üniversitesinin Tıp alanındaki tecrübeleri;  Orta Asya’ nın en eski İlahiyat Fakültesi konumunda olan ve  Üniversite bünyesinde yirmibeş yıldır eğitim faaliyetlerini sürdüren Oş İlahiyat Fakültesinin tecrübelerinden yararlanılacaktır. Anlaşma sonrası Rektör Danışmanımız Oş Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesini ziyaret ederek Dekan Prof. Dr. İsmailov ALİMBEK ve diğer akademisyenlerle görüşmelerde bulundu. Daha sonra İlahiyat Fakültesinde ziyaretlerde bulunan hocamız, Dekan Doç. Dr. Sağman Mirza İBRAHİMOV, Dekan  Yrd. Doç. Dr. Ferhat GÖKÇE ve diğer akademisyenlerle istişarede bulundu. Bilimsel işbirliği, öğrenci ve akademisyen değişimini kapsayan anlaşma ile her iki üniversitenin bilimsel sahalarda ilerlemesine katkı sağlanması  öngörülmüştür.