ŞAİR AHMET KAÇAR'I ANDIK

19 Nisan 2019 Cuma

Üniversitemiz Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) ile Şiir Topluluğu ve Uluslararası Hukuk Topluluğu tarafından hazırlanan “Şair Ahmet Kaçar’ı Anıyoruz” programı, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu KARASAM çalışanlarından Sibel Çetinkaya ve Muammer Dumlu’nun birlikte yaptıkları program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.  Programın açılış konuşmasını yapan KARASAM Müdürü ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı, merkez olarak Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un himayesinde Giresun’un değerlerine sahip çıkmayı prensip haline getirdiklerini, göreve geldiklerinden bu güne kadar bu konuda pek çok etkinlik düzenlediklerini söyledi. 23 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen bu etkinliklerin ikincisinde şair Ahmet Kaçar’ı Giresun’un yaşayan bir değeri olarak GRÜ çatısı altında ağırlama fırsatı bulduklarını dile getiren Karaağaçlı, hayattayken böyle bir değere sahip çıkmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını ifade etti.

Programda konuşan Rektör Danışmanı ve aynı zamanda Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas, Ahmet Kaçar’ın hayatı ve edebi şahsiyeti hakkında bilgiler vererek, şairin şiirlerinden bir bölüm okudu.

Programa Görele’den katılan Belediye Başkanı Tolga Erener ve Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş de yaptıkları kısa konuşmalarla etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Daha sonra kürsüye gelen Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun’un önemli değerlerinden birinin anıldığı bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Üniversitelerin tek görevinin eğitim vermek ve araştırma yapmak olmadığını ifade eden Rektörümüz konuşmasına şu şekilde devam etti: “Tarihsel gelişimi içerisinde üniversiteler öncelikle eğitim vermek göreviyle görevlendirilmiş olsa da bunlara yeni bilgi üretme, yeni misyon üstlenme, üçüncü görev olarak da toplumun değerlerine sahip çıkmak, bilgi toplumu oluşturmak görevleri eklenmiştir.

Bizler eğitime ve araştırmaya verdiğimiz önem kadar Giresun’un değerlerine sahip çıkma noktasında da kendimize bir misyon üstlendik. Üç yıl içerisinde çok sayıda yaşayan veya ahrete intikal etmiş olan spor alanında, sanat alanında bir çok değerimizi andık, yaşayanları burada onurlandırdık.

Bildiğiniz gibi spor ödülleri takdim ettik. Spor alanında Giresun’dan çıkan, Türk sporuna katkı sunan birçok değerimizi buraya getirdik, onları onurlandırdık, onları öğrencilerimizle buluşturduk. Birçok şairimizi, ressamımızı bu salonda ağırladık. Biz, çok şükür ki bu değerleri kaybetmeden önce de fark ettik. Rahmetli Ahmet Kaçar’ı da 23 Şubat 2018’de yaşayan bir değerimiz olarak burada onurlandırdık. Bugün ölümünün birinci yıldönümü nedeniyle onu anmak için burada toplanıyoruz. Öncelikle kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabr-ı cemil diliyorum. Bu anlamlı etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen başta Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı olmak üzerek herkese teşekkür ediyorum.”

Rektörümüzün konuşmasından sonra Şair Ahmet Kaçar’ın hayatının anlatıldığı ve kendi sesinden video görüntülerinin yer aldığı kısa film gösterimi sunuldu. Şiir Topluluğu üyeleri Halil Baki Çalı, Kübra Akdemir, Gökalp İyilikci ve KARASAM personeli Ümran Turgut Ahmet Kaçar’ın şiirlerini seslendirdiler.

Programın konser bölümünde Kanun’da Mustafa Ensar Usta, Keman’da Erdem Usta, Ud’da Serkan Ağu ve Ritim Sas’da ise Mete Uğur Koçoğlu eşliğinde sözleri Ahmet Kaçar’a ait eserleri, solistler Songül Yılmaz ve Cihan Unat seslendirdiler.

Programda en büyük sürprizlerden biri de Şair Ahmet Kaçar’ın ölümünden önce üzerinde beste çalışması yaptığı “Yeşeren Ümitlerin Kolay Olmadı” adlı güftesini, muhayyer kürdi makamında besteleyen Cihan Unat’ın ilk kez sahnede okuması oldu. Büyük beğeni toplayan şarkının TRT repertuvarına girmesi için Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un şahitliğinde ve tüm davetliler huzurunda imtiyaz sahibi Mehmet Kaçar ile bestekâr arasında bir protokol imzalandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve şairimizin ailesinin yanı sıra; Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı ve Şiir Topluluğu Akademik Danışmanı  Prof. Dr. Nazım Elmas, KARASAM Müdürü ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı, 24. Dönem Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu ve 26. Dönem Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, STK’lar, üniversitemizin akademik ve idari personelleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldığı program, Şair Ahmet Kaçar’ın anısına plaket takdimi ve çiçeklerin verilmesiyle sona erdi.
 
 

Hızlı Erişim