Üniversitemiz Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor Programının Dördüncüsü Gerçekleşti

26 Nisan 2019 Cuma
Üniversitemiz Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) ve Uluslararası Hukuk Topluluğu tarafından belirli periyotlarla hazırlanan;  kültür, sanat, siyaset ve spor alanında ilimize katkılar sunmuş olan değerlerin hayatlarından kesitler ve eserlerinin kısa film olarak gösterildiği Üniversitemiz Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor programı Tarihi Rektörlük Binasında gerçekleşti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programın bu bölümünde merhum Gazeteci-Yazar-Parlamenter Naim Tirali, merhum ozan Bahtiyar Öztürk (Dayımoğlu), yaşayan değerlerimizden Gazeteci-Dergi İmtiyaz Sahibi Remzi Mamaşoğlu ve bestekâr koro şefi Cihan UNAT‘ın hayatları anlatıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan KARASAM Müdürü ve Rektör Danışmanı Dr. Abbas Karaağaçlı, bu program kapsamında üniversite ve toplum arasında bir köprü kurduklarını, toplumun değerlerine sahip çıkarak bu değerleri bilimsel alana taşımayı hedeflediklerini, bugüne kadar program kapsamında anılan değerlerin basılı  kitap haline getirilerek  kent kültürüne kazandırılacağını ifade etti.
Daha sonra kürsüye gelen ve  Giresun halkının kültürel etkinliklere geniş katılım sağladığından duyduğu memnuniyeti dile getiren rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, “üniversitemiz eğitime ve araştırmaya verdiği önem kadar vermenin Giresun’un değerlerine sahip çıkma noktasında da kendisine bir misyon üstlenmiştir. Biz ayrıca kentin tarihi hafızasına ışık tutmak amacıyla üniversite Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı bünyesinde Dijitalleştirme Ünitesi kurduk. Elinde geçmişle ilgili envanterleri olan tüm vatandaşlarımızın bu üniteye katkı sağlamasını bekliyoruz. Bugün dördüncünü icra ettiğimiz programda da kendi alanlarında Giresun’a hizmet etmiş değerlerimizi anacağız. Ebediyete intikal etmiş olan değerli büyüklerimize Allah’tan rahmet, yaşayan değerlerimize de başarılar dilerken katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Rektörümüzün konuşmasından sonra Gazeteci-Yazar-Parlamenter Naim Tirali, Ozan Bahtiyar Öztürk(Dayımoğlu) , Gazeteci Remzi Mamaşoğlu ve Bestekar-Koro Şefi Cihan Unat’ın hayatlarından kesitlerin sunulduğu kısa film gösterimi yapıldı.
Film gösteriminin ardından Gazeteci-Yazar-Parlamenter Naim Tirali’nin anısına oğlu Hasan Tirali’ye Ozan Bahtiyar Öztürk (Dayımoğlu) anısına oğlu Ertuğrul Öztürk’e, Gazeteci Remzi Mamaşoğlu ve Bestekar- Koro Şefi Cihan Unat’a plaket takdim edildi. Ayrıca programın duyurulması ve hazırlanmasında katkıda bulunan Gazeteciler Ahmet Bilge, Ufuk Kekül, Mehmet Yaşar,  köşe yazarları, Şaban Karakaya, Gürsel Ekmekçi ve Yazar Murat Akyol’a teşekkür belgesi verildi.
Daha sonra Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu El Sanatları Sergisi, Dr. Öğr. Üyesi Merve Yıldırım küratörlüğünde Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğrenci Sergisi ve Halk Eğitim Merkezi Ülkü Öztürk tarafından hazırlanan cam boncuk sanat sergileri gezildi.  
Programa Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, 25 ve 26. Dönem CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Giresun Belediye Başkan Vekili Hasan Yılmaz, Piraziz Belediye Başkanı Hüseyin Görgülü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Çelik, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İ.Cem Feridunoğlu,  KARASAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı, Kent Konseyi Başkanı N.Uğur Karaibrahimoğlu, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, STK’lar, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Hızlı Erişim