GÖRELE BELEDİYESİ VE KARASAM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

06 Aralık 2019 Cuma

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Görele Belediyesi karşılıklı işbirliğini ve ortak anlayışı teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla, eğitsel ve bilimsel işbirliğinde bulunmak üzere mutabakata vardı. 05 Aralık 2019 Perşembe günü saat 14.30’da Tarihi Rektörlük binasında Görele Belediye Başkanı Sayın Tolga Erener, KARASAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen törende iki kurum arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Buna göre; KARASAM tarafından belirli periyotlarla gerçekleştirilen program kapsamında Giresun’a kendi alanlarında hizmet vermiş değerlerin hayatları, eserleri ve kente yaptığı katkıların gelecek nesillere aktarılması ve kent arşivine kazandırılması amacıyla Üniversitemiz Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor I. Cilt kitabının, bu değerler arasında yer alan Göreleli Şair Ahmet KAÇAR’ın güftelerinden oluşan şarkılar ve şiirlerinin seslendirileceği ve kitap ekinde yer alacak olan CD’nin hazırlanmasına karar verildi. Proje kapsamında Giresun’da yetişmiş değerlerin eserleri ve hayatları il ve ilçe merkezindeki lise öğrencilerine yönelik düzenlenecek konferanslar ve panellerle anlatılacak.
Törende konuşan KARASAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı “Basılı kitabın I. cildinde Şair Ahmet Kaçar, Tarihçi Yazar Ayhan Yüksel, Şair Bahtiyar Öztürk (Dayımoğlu), Ressam Burhan TEMEL, Ressam Cem Karaahmetoğlu, Bestekâr Cihan Unat, Eğitimci Yazar Erden Menteşeoğlu, Ressam Hasan Demiral, Gazeteci Hasan Öğütçü, Gazeteci Yazar Parlamenter Naim Şafak Tirali, Eğitimci-Yazar Osman Fikret Topallı, Gazeteci- Remzi Mamaşoğlu isimlerinden oluşan değerlerimizin hayatları ve eserleri yer alacaktır. Adı geçen değerlerimizle ilgili makale çağrısı yapılmış olup, gelen makaleler editör kontrolünden geçirilerek yayıma hazırlanmaktadır. Ayrıca kitapla birlikte Türk müziğine çok değerli eserler kazandırmış olan Şair “Ahmet Kaçar’ın Şarkı ve Şiirlerinden Seçmeler” adlı bir de müzik albümü hazırlanmaktadır. Amacımız basılı kitap ve müzik albümü şairimizin ikinci ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs 2020 tarihinde yayımlayarak, bu anlamlı günde Giresun halkına sunmaktır. Bütün bu çalışmalar boyunca bizleri destekleyen ve yanımızda yer alan Görele Belediye Başkanı Sayın Tolga Erener’e huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
Törende konuşan Görele Belediye Başkanı Sayın Tolga Erener, “ilimize ve ilçemize katkı sağlayacağını umduğum bu projede Görele’de yetişmiş başta Ahmet Kaçar olmak üzere, değerli ressamlarımızın da eserleri ve hayatları yer almaktadır. Çalışmanın bir parçası olmaktan mutluyuz. Umuyorum hayırlı sonuçları olacaktır” dedi.
Tören KARASAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı’nın Belediye Başkanı Sayın Tolga Erener’e kendi kütüphanesinden çeşitli kitaplar takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.
 
 

Hızlı Erişim