"Türkistan Coğrafyası ve Hoca Ahmet Yesevi Yolu" konulu konferans gerçekleştirildi.

28 Mayıs 2019 Salı

Merkezimiz ve  Uluslararası Hukuk Topluluğu  tarafından ortaklaşa düzenlenen, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Ali Yaman'ın katılımlarıyla "Türkistan Coğrafyası ve Hoca Ahmet Yesevi Yolu" konulu konferans 24 Mayıs 2019 Cuma günü Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Merkez Müdürümüz ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Sayın Abbas Karaağaçlı açılış konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıktı. Prof. Dr. Sayın Ali Yaman'ın yapmış olduğu çalışmalar hakkında kısa bilgi veren merkez müdürümüz, programda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Prof. Dr. Sayın Ali Yaman’ın kısa özgeçmişinin okunmasının sonrasında, “Türk İslam Medeniyetlerinin Merkezi Ulu Türkistan” konulu sunumunu yapmak üzere Prof. Dr. Sayın Ali Yaman kürsüye davet edildi.

İlk olarak Türkistan coğrafyasını nereleri kapsadığını anlatan Yaman, dilin kültürdeki yerinin oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Sayın Ali Yaman konuşmasının devamında bu bölgenin tarihine değinerek Rusların bölgeyi işgal ettiklerini ifade ederek bölgenin Rusça konuştuğunu belirtti.

Orta Asya bölgesi üzerine çalışma yapmak için Kiril Alfabesinin önemini vurgulayan Yaman, görseller kullanarak Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Sayın Ali Yaman, Türkistan’daki Ahmet Yesevi ziyaretgahını fotoğraflar eşliğinde anlatarak, Yesevi’nin hayatı hakkında bilgiler verdi. Daha sonra önemli şehirler ve kişiler hakkında açıklamalar yapan Yaman, o bölgede Türkçe dilinin daha yaygın olarak konuşulduğu takdirde bugünkü siyasetin daha farklı olacağını ifade etti.

Program Merkez Müdürümüz ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Sayın Abbas Karaağaçlı’nın Prof. Dr. Sayın Ali Yaman’a teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.

Resimleri görmek için tıklayınız.
https://www.giresun.edu.tr/tr/news-detail/grude-turkistan-cografyasi-ve-hoca-ahmet-yesevi-yolu-konferansi-yapildi/1219

Hızlı Erişim