Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.02.2019
Hızlı Bağlantılar
02.04.09 | 14:32 | Zaman: 10 Yıl

KARASAM Kuban’da

 

Merkez Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin ÖZTÜRK başkanlığındaki delegasyon ile Rusya Federasyonu’nun Krasnodar bölgesinde bulunan Kuban Devlet Üniversitesinin davetlisi olarak 28 Mart - 1 Nisan 2009 tarihleri arasında Krasnodar’da incelemelerde ve çalışmalarda bulunmuştur.

Bu çalışmalar kapsamında, iki üniversite arasında işbirliği konularını kapsayan bir niyet beyanı iki üniversitenin rektörleri tarafından imzalanmıştır.

Kuban Devlet Üniversitesi’nin Tarih ve Uluslararası İlişkiler bölümü hocalarının katıldığı, Krasnodar Valiliğinin ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın üniversite temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantılarda verimli görüş alışverişleri gerçekleştirildi.

Karadeniz’in Rusya sektörünün en önemli coğrafyası olan bu bölgede Rostov, Novorossisk, Gelencik gibi önemli tarım, ticaret, denizyolu, enerji ve turizm şehirlerinde çeşitli gözlem ve temaslarda bulunulmuştur.

Bu temaslarla Kuban Devlet Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açılması yanında, öğrenci, idari personel ve akademik personel değişimi yönünde önemli ilerleme sağlandı.