Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.02.2019
Hızlı Bağlantılar
20.07.09 | 10:48 | Zaman: 10 Yıl

II. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu

Kategori: Karadeniz Uluslararası Sempozyumları

 

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) tarafından, Karadeniz'in güncel jeopolitik önemini dikkate alan, Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin katıldığı, ''Karadeniz Uluslararası Sempozyum'' ları düzenlenmektedir.

İkinci Karadeniz Uluslararası Sempozyumu “Karadeniz Komşuluğu” sloganıyla ortaya çıkmıştır. Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında akademik/diplomatik köprülerin sağlamlaştırılmasına hizmet eden 2008 yılındaki Birinci sempozyum, bütün kıyıdaş devletlerin katılacağı yeni bir platforma taşınmıştır.

res1.jpg

 

Bu anlamda; Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan’ın Karadeniz havzasına dair akademik birikimlerinin, bir önceki bilimsel etkinliğin birikimine eklenmesi hedeflenmiştir.

res2.jpg

 

16-17 Nisan 2009 tarihlerinde gerçekleşen Sempozyuma, Rusya Federasyonu, Büyükelçi Müsteşarı ve Trabzon Konsolosu düzeyinde diplomatik katılım sağlamıştır. Yerel ve ulusal basının büyük ilgi gösterdiği bu etkinlik, Ağustos 2008’de Rusya Federasyonu ve Gürcistan arasında yaşanan savaş ve Rusya-Ukrayna enerji krizine rağmen Karadeniz kıyıdaşlarının akademik düzeyde bir araya gelerek sorunlara yapıcı yaklaşımlar ortaya koymalarına imkan vermiştir.

res3.jpg      res4.jpg


Beş oturum ve bir değerlendirme-kapanış oturumunu içeren sempozyumda ele alınan konular ikili ilişkiler ve enerji başlıklarında yoğunlaşmıştır.

res5.jpg