Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.02.2019
Hızlı Bağlantılar
20.07.09 | 10:40 | Zaman: 10 Yıl

I. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu

Kategori: Karadeniz Uluslararası Sempozyumları

 

KARASAM tarafından gerçekleştirilen “Karadeniz Uluslararası Sempozyumu” serilerinin birincisi, 27-28 Mart 2008 tarihleri arasında Giresun’da gerçekleştirilmiştir.

“Türk-Rus Ortak Karadeniz Sempozyumu” başlığı altında yapılan, I. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu”na,  Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Bilimler Akademisi, Kırgız - Rus Slav Üniversitesi, L.N. Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi (Kazakistan) yanında, yurtiçi ve yurtdışından geniş bir akademik/diplomatik katılım olmuştur. Sempozyumun açılış konuşmasını, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Evgenyevich Vladimir IVANOVSKIY yapmışlardır. 

            

Karadeniz’in güncel jeopolitiğinin önem kazandığı ve bu bağlamda, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin uluslararası alanda tartışmaya açılmaya çalışıldığı bir konjonktürde düzenlenen sempozyum, Türkiye’de, Karadeniz Havzası’nı konu alan ilk uluslararası akademik etkinlik olması bakımından dikkat çekmiştir.

          

Sempozyumda sunulan tebliğlerin ve yapılan tartışmaların ortak noktasını, Karadeniz’in ve sahip olduğu önemli kaynakların, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin kullanımına açık olması gerekliliği oluştururken, bu bağlamda bölge dışı uluslararası aktörlerin Karadeniz’de varlık göstermeleri konusu geniş kapsamda tartışılmıştır.

KARASAM tarafından gerçekleştirilen bu sempozyum, her iki ülkeye yeni bilimsel ufuklar ve politik açılımlar sağlamasının yanı sıra, sempozyum programına dahil olan sosyal etkinlikler ile, Türkiye’nin ve Karadeniz’in tanıtımına da hizmet etmiştir. Düzenlenen sosyal etkinliklerde, sempozyuma katılan konukların, hoş ve verimli vakit geçirebilmeleri sağlanarak, ülkelerin birbirlerini daha iyi tanıyarak yakınlaşmalarına katkıda bulunmuştur.

Sempozyumda sunulan tebliğler, “Sempozyum Bildirileri Kitabı” başlığıyla, KARASAM tarafından, Türkçe, Rusça ve İngilizce olarak yayımlanmış ve katılımcıların yanında, yurtiçi ve yurt dışından ilgili kişi ve kuruluşlara gönderilmiştir.