Buradasınız :
Türkçe
English
Perşembe, 24.01.2019
Hızlı Bağlantılar
31.05.10 | 14:32 | Zaman: 9 Yıl

Aylık Strateji Toplantısı 14

Kategori: Aylık Strateji Toplantıları

 

KARASAM’ın 14. Aylık Strateji Toplantısı, KARASAM Öğretim Elemanları’ndan Arş. Gör. Göktürk TÜYSÜZOĞLU’nun ‘Ukrayna’da Turuncu Devrim’in Sonu’ başlıklı sunuşuyla 27 Mayıs 2010 Perşembe saat 17.30’da Güre Yerleşkesi Karadeniz Seminer Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.

Arş. Gör. Göktürk Tüysüzoğlu, Ukrayna’nın 5 yıl süren bir Batı Rüzgârı’nın ardından yeniden Rusya’nın etkisi altına girdiğini vurgulamıştır. Üstelik Ukrayna konusunda ortak hareket ediyor görüntüsü veren AB ve ABD dahi Ukrayna’da gerçekleştirilen Şubat 2010 Seçimleri’nin ardından ayrı yollara sapmışlardır.

Arş. Gör. Tüysüzoğlu’na göre Ukrayna, Rusya açısından çok önemlidir. Bunun sebeplerini Ukrayna’nın Rus Kimliği’nin oluşumunda oynadığı tarihsel rol, Ukrayna’nın içerisinde bulunduğu coğrafi konum, Ukrayna içerisinde yaşayan Rus kökenli nüfus ve Rusya’nın Avrupa’ya ulaşan enerji ulaştırma hatlarının Ukrayna’dan geçiyor oluşunda aramak gerekmektedir.

Arş. Gör. Göktürk Tüysüzoğlu, Ukrayna’nın 2000 sonrası Avrasya Coğrafyası’nda adeta moda haline gelen ‘renkli devrim’ metaforundan etkilendiğini belirtmiştir. Ona göre, Ukrayna, 2003’te Gürcistan’da yaşanan Batı destekli Gül Devrimi’nden etkilenerek Turuncu Devrim’i gerçekleştirmiştir.

IMG_7843.JPG

Tüysüzoğlu’na göre, ABD’nin Rusya’yı yakın çevresinden soyutlamak için giriştiği mücadelede Ukrayna da bir piyon rolünü oynamıştır.

Arş. Gör. Göktürk Tüysüzoğlu, Ukrayna’nın, tıpkı Gürcistan ve Moldova gibi, ABD-Rusya Çatışması’nın yaşandığı bir ülke haline geldiğini belirtmiştir. Ona göre, hem Rusya hem de ABD, bu ülkeleri kendi yanlarına çekebilmek için ekonomik, siyasal ve kültürel unsurları kullanmaktadır.

Arş. Gör. Tüysüzoğlu, 2005’te yaşanan Turuncu Devrim sonrası iktidara gelen Batı yanlısı Ukrayna Hükümeti’nin, yaşanan ekonomik sıkıntılar, yolsuzlukların önlenememesi, AB ve NATO üyeliği konusunda mesafe alamaması ve kişisel çekişmeler sonucu zayıfladığını vurgulamıştır. Ona göre, Rusya’nın Ukrayna üzerinde uyguladığı ekonomik baskı, enerji kesintileri ve Doğu Ukrayna ile Kırım’da yaşayan Rusları kullanarak Ukrayna’nın içişlerine karışması Batı yanlısı Ukrayna Hükümeti’nin ve dolayısıyla Turuncu Devrim’in sonunu getirmiştir.

Tüysüzoğlu, 2010 yılı itibarıyla Ukrayna Halkı’nın en önemli sorununun ekonominin içine düştüğü çıkmaz ve ulusal bütünlüğü koruma düşüncesi olduğunu belirtmiştir. Ukraynalılar, AB ve ABD’nin bu sorunların aşılmasında kendilerine yeterince yardımcı olmadığını görünce, Şubat 2010 Seçimleri’nde Turuncu Devrim yanlılarına gereken desteği vermemişlerdir.

Arş. Gör. Göktürk Tüysüzoğlu, Ukrayna’da Turuncu Devrim’in sonunun gelmesinde etkili olan bir diğer faktörü de 2008 Ağustos’unda yaşanan Rus-Gürcü Savaşı olarak görmektedir. Bu savaş esnasında, Batı yanlısı Gürcü Hükümeti’nin ABD ve AB’den neredeyse hiç destek görememesi, Ukrayna Halkı’nın siyasal tercihini etkilemiştir.

Arş. Gör. Göktürk Tüysüzoğlu, Şubat 2010’da düzenlenen seçimlerin ardından Viktor Yanukovic’in iktidara gelişiyle Ukrayna’da Turuncu Devrim’in sonunun geldiğini belirtmiştir. Yanukovic’in, NATO’ya asla üye olmayacaklarını ve Gürcistan’dan koparılan Abhazya ve Güney Osetya gibi bölgeleri her an tanıyabileceklerini açıklaması da Tüysüzoğlu’nun düşüncesini pekiştirmektedir.

IMG_7831.JPG

Arş. Gör. Tüysüzoğlu, Rusya ile Ukrayna arasında Nisan 2010’da imzalanan bir antlaşmayla Kırım’daki Rus Üssü’nün kullanım süresinin 25 yıl uzatılmasını Ukrayna’nın Rusya ile yakınlaşma çabasının bir simgesi olarak görmektedir. Ukrayna, bu antlaşmayla yeniden Rusya tarafına geçtiğini gösterirken, aynı zamanda enerji faturasında %30’luk bir tasarruf sağlamıştır.

Tüysüzoğlu’na göre, Ukrayna küresel güçlerin mücadelelerinde bir piyon olarak kullanılmış ve yeniden eski sahibinin ellerine teslim edilmiştir.

 

KARASAM olarak, Arş. Gör. Göktürk Tüysüzoğlu’na ve katılımcılara teşekkür ederiz.

 

KATILIMCILAR

1.      Prof. Dr. Orhan YALÇIN (Rektör Yardımcısı)

2.      Prof. Dr. B.Kemal ATAMAN (İİBF)

3.      Yrd. Doç. Dr. Mehmet DURKAYA (İİBF Dekan Yardımcısı)

4.      Yrd. Doç. Dr. Servet CEYLAN (Keşap Meslek Yüksekokulu Müdürü)

5.      Yrd. Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA (KARASAM Müdürü)

6.      Yrd. Doç. Dr. Abbas KARAAĞAÇLI (İİBF)

7.      Öğr. Gör. Sinan DEMİRTÜRK (Giresun MYO)

8.      Öğr. Gör. Fatma ÇOBAN (KARASAM)

9.      Arş. Gör. Polat KIZILDAĞ (KARASAM)

10.  Arş. Gör. Arda ÖZKAN (İİBF)

11.  Arş. Gör. Tolga ÇİKRIKCİ (İİBF)

12.  Süleyman ÇELEBİOĞLU

13.  Emrah DURSUN (İktisat 4. Sınıf)

14.  Engin KUROĞLU ( İktisat 4. Sınıf)

15.  Gülhan DÖNMEZ ( MYO 2. Sınıf)

16.  Merve KÖKSAL (İktisat 3. Sınıf)

17.  Ferda YILMAZ (İktisat 2. Sınıf)

18.  Elif CİVELEK (İşletme 2. Sınıf)

19.  Mert KOÇAK (İktisat 2. Sınıf)

20.  Mert Can AYDIN (İktisat 2. Sınıf)

21.  Serpil AKPINAR (İktisat 4. Sınıf)

22.  Ersan HOCAOĞLU (İktisat 3. Sınıf)

23.  Ramazan ÖZER (İktisat 2. Sınıf)

24.  Neslihan AKPINAR (MYO İşletme 2. Sınıf)

25.  Mesut NAS (MYO İşletme 1. Sınıf)