Buradasınız :
Türkçe
English
Pazar, 17.02.2019
Hızlı Bağlantılar
21.05.10 | 15:17 | Zaman: 9 Yıl

Aylık Strateji Toplantısı 13

Kategori: Aylık Strateji Toplantıları

 

KARASAM’ın 13.Aylık Strateji Toplantısı, Giresun Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abbas KARAAĞAÇLI’nın ‘Son Gelişmeler Işığında Kırgızistan: Tarih, Kültür ve Siyaset’ başlıklı sunuşuyla 29 Nisan 2010 Perşembe günü, saat 17.30’da Karadeniz Seminer Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.

Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, 7-8 Nisan’da Kırgızistan’da gerçekleşen olayları yabancıların gözüyle değil, kendi gözlerimizle görmemiz gerektiğini belirtmiştir.

Karaağaçlı, Kırgızistan’ı parçalamanın Türk Dünyası’nı da parçalamak anlamına geldiğini vurgulamıştır. Ona göre, Kırgızistan’da bir kuzey-güney çatışması bulunmamaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Karaağaçlı, son yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin bölgeye yönelik daha ciddi çalışmalar yapması gerekliliğini ortaya koyduğunu söylemiştir. Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, bölge ile ilgili yapılacak çalışmalarda Rusya örneğini takip etmemizin yararlı olacağını da vurgulamıştır.

Karaağaçlı’ya göre, Kırgızistan Manas Üssü ile değil, Cengiz Aytmatov, Manas Destanı ve doğal güzellikleri ile gündeme gelmelidir. Fakat, uluslararası politikadaki hareketlenmeler bu küçük ülkeyi Manas ve Batken Üsleri ile gündeme taşımaktadır.

                        IMG_7767_04.JPG

Yrd. Doç. Dr. Karaağaçlı, Kırgızların Orta Asya’nın en medeni insanları olduklarının üzerinde durmuştur. Ona göre, Kırgızistan’da yaşanan olayların nedenleri ekonomik yetersizlik, fakirlik ve yolsuzluktur.

Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, Kırgızistan’ın yer altı kaynakları yetersiz olduğu için, SSCB’nin çöküşü sonrası, sosyalizmden kapitalizme geçişte büyük sorunlar yaşadığını belirtmiştir.

Karaağaçlı’ya göre, Kırgızistan’ın kalkınmasının tek yolu turizmdir.

Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, Kırgızistan’ın en önemli varlığının su kaynakları ve SSCB döneminde yapılan barajlar olduğunu vurgulamıştır.

Yrd. Doç. Dr. Karaağaçlı, kayırmacılık ve yolsuzluğun Kırgız iç politikasında oldukça belirgin olduğunu belirtmiştir. Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, 2005’te Akayev’in, 2010’da da Bakiyev’in devrilmesini su kaynaklarının satışı ve özelleştirmelerde yaşanan yolsuzluğa bağlamaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, 7-8 Nisan Olayları’nın çıkışında elektrik ve ısınma ücretlerine yapılan zamların tetikleyici bir rol oynadığını belirtmiştir.

                       IMG_7786_03.JPG

Karaağaçlı, Kırgızistan’ın güneyindeki Oş ve Celalabad Şehirleri’nde, Bakiyev taraftarlarının destek bulamamış olmasını Kırgızistan’ın bölünmeyeceğinin bir belirtisi olarak algılamaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, Kırgızistan’da Ahıska Türkleri’ne yapılan saldırıları, verimli arazileri ele geçirmek isteyen küçük bir grubun eylemi olarak görmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Karaağaçlı, Kırgızistan’da yaşanan olayların dış kaynaklı olmaktan çok içsel dinamiklere bağlı olduğunu vurgulamıştır.

 

KARASAM olarak, Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı’ya ve katılımcılara teşekkür ederiz.

 

  KATILIMCILAR

 

 1. Prof. Dr. Osman Metin ÖZTÜRK (Rektör)
 2. Prof. Dr. S. Kemal KARTAL (İİBF)
 3. Prof. Dr. B. Kemal ATAMAN (İİBF)
 4. Doç. Dr. Ayşe ÖZCAN (İİBF)
 5. Yrd. Doç. Dr. Pınar YÜRÜR (İİBF Dekan Yardımcısı)
 6. Yrd. Doç. Dr. Mehmet DURKAYA (İİBF Dekan Yardımcısı)
 7. Yrd. Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA (KARASAM Müdürü)
 8. Yrd. Doç. Dr. Servet CEYLAN (Keşap MYO Müdürü)
 9. Öğr. Gör. Yafez KILIÇ (KARASAM)
 10. Öğr. Gör. Serdar KESGİN (KARASAM)
 11. Öğr. Gör. Fatma ÇOBAN (KARASAM)
 12. Öğr. Gör. Ali Rıza YAĞLI (Fen-Edebiyat Fakültesi)
 13. Arş. Gör. Polat KIZILDAĞ (KARASAM)
 14. Arş. Gör. Göktürk TÜYSÜZOĞLU (KARASAM)
 15. Arş. Gör. Arda ÖZKAN (İİBF)
 16. Arş. Gör. Tolga ÇİKRIKCİ (İİBF)
 17. Arş. Gör. M. Malkoç YAŞAR (İİBF)
 18. Okt. Çağlar ARİZ (Yabancı Diller Bölümü)
 19. Süleyman ÇELEBİOĞLU
 20. Emrah DURSUN (İktisat 4.Sınıf)
 21. Engin KUROĞLU (İktisat 4.Sınıf)
 22. Gülhan DÖNMEZ (MYO 2.Sınıf)
 23. Ali Rıza AKHAN (İktisat 3.Sınıf)
 24. Merve KÖKSAL (İktisat 3.Sınıf)