Buradasınız :
Türkçe
English
Salı, 19.03.2019
Hızlı Bağlantılar
21.11.18 | 15:11 | Zaman: 118 Gün

"Üniversitemiz Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor 3" adlı etkinliğimiz icra edildi.

 

Merkezimiz tarafından hazırlanan ve gelenekselleştirilen “Üniversitemiz Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor” etkinliğinin üçüncüsü, 20 Kasım 2018 Salı günü Tarihi Rektörlük binasında gerçekleştirildi.

Üniversitemiz tarafından üç yıldır düzenlenen ve Giresun’un kültürel yapısına büyük katkı sağlayan kişilere saygı niteliği taşıyan etkinlikte bu yıl; Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği, GRÜ Karadeniz Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi, GRÜ Uluslararası Hukuk Topluluğu ve Foto Ahmet ÖZTÜRK paydaş olarak yer aldılar.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Merkez Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Abbas KARAAĞAÇLI yaptı. Yaptıkları bu etkinlikle Giresunlu önemli şahsiyetleri yad etmek, onları yeniden hatırlatmak istediklerini söyleyen KARAAĞAÇLI’nın ardından Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN konuştu.

“Her üniversite bulundukları şehrin hafızasıdır. Oranın kültür ve sanatının gelişmesi ve değerlerinin yaşatılması adına da önemli görevler üstlenmektedir” diyen Rektörümüz sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Giresun’un önemli değerlerini yeniden bize hatırlatma adına önceki yıllarda başarılı çalışmalara imza atan KARASAM, bu yıl da önemli bir etkinlikle bu değerlere sahip çıkmıştır. Bu program sayesinde Merhum Araştırmacı-Yazar Osman Fikret TOPALLI, Araştırmacı-Yazar Ömer Erden MENTEŞOĞLU ve yaşayan değerimiz Araştırmacı-Yazar Ayhan YÜKSEL’i tanıyacağız. Değerlerimizin her biri yaşadıkları bu şehir için geçmişten günümüze ışık tutan kalıcı eserler bırakmışlardır. Bizler de Giresun Üniversitesi olarak bu değerlerimize ve eserlerimize sahip çıkmak zorundayız.”

Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, konuşmasında Giresun halkına da bir çağrıda bulunarak; “Ellerinde tarihi öneme sahip arşivler bulunan tüm vatandaşlarımızın bizimle bunları paylaşmasını rica ediyoruz. Üniversitemizde dijital tarama işlemini başlattık. Böylece bu eserleri tüm kamuoyunun bilgisine sunabilir, Giresun kültürünü gelecek kuşaklara aktarabiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından Merkezimiz çalışanlarından Ümran TURGUT’un hazırladığı ve Araştırmacı-Yazar merhum Ömer Erden MENTEŞEOĞLU, Araştırmacı-Yazar merhum Osman Fikret TOPALLI ile yaşayan değerlerimizden Araştırmacı-Yazar Ayhan YÜKSEL’in hayatlarından kısa kesitlerin yer aldığı bir kısa film gösterimi gerçekleştirildi.

Yöresel sanatçılardan Ayşe Karaçam, merhum Ömer Erden MENTEŞEOĞLU’nun “Can İlacım Giresunum” adlı eserini seslendirdiği müzik dinletisiyle devam eden programda daha sonra merhum Ö. Erden MENTEŞEOĞLU ve Merhum Osman Fikret TOPALLI adına yakınlarına; Araştırmacı-Yazar Ayhan YÜKSEL’e,  fotoğraf sanatçısı Yılmaz TURAN’a, ses sanatçısı Ayşe KARAÇAM’a ve ses sanatçısı Arif ŞAHİN’e Giresun Kültürüne yaptıkları katkılardan ötürü plaket takdim edildi.

Plaket törenin ardından Rektörlük Fuaye Salonunda Ömer Erden MENTEŞEOĞLU’nun arşivinden oluşan fotoğraf ve gazete arşivleri sergisi,  ikinci katta da Yılmaz TURAN’ın üç gün açık kalacak olan “Sıladan Gurbete Fotoğraflarla Giresun” sergisinin açılışı yapıldı.

Program sonunda, Araştırmacı-Yazar Ayhan YÜKSEL, etkinlik kapsamında satışı yapılan ve geliri sokak hayvanlarına bağışlanan kitabını “Kuğuoğulları – Eski Bir Osmanlı Ayan Ailesi”ni sevenleri için imzaladı.

Tarihi Rektörlük Binası fuaye salonunda gerçekleşen programa; Rektörümüz Prof. Cevdet COŞKUN, Piraziz Kaymakamı Akın ORUÇ, Bulancak Belediye Başkanı Recep YAKAR,  Duroğlu Belediye Başkanı Murat  KILIÇASLAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa CİN, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Nazım ELMAS, Dr. Öğr. Üyesi Abbas KARAAĞAÇLI, Dr. Öğr. Üyesi Oktay KARAMAN, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ÇAKMAK, Piraziz İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan BAYRAK, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversitemiz akademik ve idari personelleri ile vatandaşlar katıldı.