Buradasınız :
Türkçe
English
Pazartesi, 25.03.2019
Hızlı Bağlantılar
30.04.18 | 11:35 | Zaman: 329 Gün

"Türk Siyasetinde 14 Mayıs 1950 Seçimleri ve Demokrat Parti Olgusu" Konulu Konferans Yapıldı

 

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) ile Uluslararası Hukuk Topluluğu birlikte düzenledikleri “Türk Siyasetinde 14 Mayıs 1950 Seçimleri ve Demokrat Parti Olgusu” başlıklı konferans, 27 Nisan 2018 Cuma günü saat 14:00’da, Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN yaptı. 14 Mayıs 1950 tarihinde gerçekleşen ve Demokrat Parti’yi iktidara taşıyan, ülkemizin ilk çok partili seçiminin demokrasi tarihimizdeki yerini tartışmak ve ülkemiz demokrasisi uğrunda can veren demokrasi şehitlerimizi anmak için toplanıldığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN sözlerine şu şekilde devam etti: “İlk olarak, başta merhum Başbakanımız Adnan Menderes, merhum Dışişleri Bakanımız Fatin Rüştü Zorlu ve merhum Maliye bakanımız Hasan Polatkan olmak üzere çok partili siyasi hayata geçişimizden 15 Temmuz Darbe Girişimine kadar demokrasi uğruna can veren tüm demokrasi şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

 

14 Mayıs 1950 tarihinde Aziz Milletimiz; Milli birliğin, gönüllü beraberliğin tek zemini, kimsenin kimseye üstünlüğünün olmadığı yönetim tarzı olan demokrasi ve onun ayrışmazı olan refahla tanışmıştır.

 

Demokrat Parti’nin 1946’daki “Yeter Söz Milletindir” çıkışının arkasından esasen Millet kavramında saklı tarihi birikime geçerlilik kazandırmak yatıyordu. Çünkü Demokrat Parti için Milli Egemenlik, demokrasinin gereği olmaktan öte bir anlam taşıyordu. Milleti merkeze alan bu anlayışa göre demokrasi milleti önemli kılmıyor, milletin mevcudiyeti demokrasiyi mecburi kılıyordu.

 

Cumhuriyet’in millete karşı taahhüdü olan ve Cumhuriyetin de demokrasinin de ortak kurucu öğesi olan “Egemenliğin kayıtsız, şartsız milletin olması” prensibi bundan 68 yıl önce 41 Mayıs 1950’de sandıkta; milletin hür iradesiyle, kansız, kavgasız bir şekilde hayata geçirilmiştir. Milletimizin hür iradesinin ürünü olan bu demokratik şahlanış Milli Mücadele’den sonra yaşanmış en muhteşem halk hareketinin siyasi zemini ve adıdır…”

 

Açılış konuşmasının ardından başlayan konferansta ilk sözü Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdris DEMİR aldı. Konuşmasında, Aydın Menderes’in Siyasi Kişiliği kitabından yararlanarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren DEMİR, Aydın Menderes’in entelektüel bilgi birikimi ve sosyal yaşamı çerçevesinde değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasına Demokrat Parti’nin devlet erkinin önüne milleti koyabilmiş olmasının bir başarı olduğunu belirterek devam eden DEMİR, 14 Mayıs 1950’e kadar İstanbul’un kimliğinde Müslüman vizyonunun ortaya çıkmadığını ve Adnan Menderes’in, Demokrat Parti’nin bu dönemde devlet ve millet kaynaşmasını İstanbul vizyonu ile gerçekleştirdiğini belirterek sözlerine son verdi.

 

Programın bir diğer konuşmacısı İzmir Milletvekili-Gazeteci Yazar Hüseyin KOCABIYIK ise sözlerine başta Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN olmak üzere etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. “Bugün yaşadığımız ülkede ve yaşadığımız an’da karşılaştığımız sorunların içeriğini ve kaynağını anlamak istiyorsak, Demokrat Parti’nin 1950-60 arası dönemini bilmek zorundayız” diyerek sözlerini sürdüren KOCABIYIK, 27 Mayıs darbesinin bugün yaşadığımız olumsuzlukların bir numaralı sebebi ve Türk tarihinin büyük felaketi olduğunu belirtti.

 

Konferansın son bölümünde ise Eski Milletvekili-Yazar Rasim CİNİSLİ söz aldı. Demokrat Parti’nin geçmişte başlattığı demokrasi mücadelesine değinen CİNİSLİ, ülkenin zor zamanlardan geçtiğine işaret ederek gençliğe nasihatlerde bulundu. Konuşmasının devamında gençlerin bugünden geleceklerini tanzim etmek zorunda olduklarını, bugünü kaybetmemek için dikkatli olunması gerektiğini belirten CİNİSLİ, çok partili hayata geçiş süreci öncesi ve sonrasında yaşananlar hakkında bilgiler vererek değerlendirmelerde bulundu.

 

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, KARASAM Müdürümüz ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abbas KARAAĞAÇLI, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İ.Cem FERİDUNOĞLU, Genel Sekreter Ahmet Tevfik Korkmaz ile Üniversitemiz akademik-idari personeli katıldı. Konferans Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun tarafından, günün anısına hazırlanan plaket ve teşekkür belgelerinin konuşmacılara takdim edilmesi ile son buldu.