Buradasınız :
Türkçe
English
Perşembe, 21.02.2019
Hızlı Bağlantılar
22.05.15 | 16:30 | Zaman: 4 Yıl

“RUSYA VE TÜRKİYE: TARİHİ VE BUGÜNÜ” BAŞLIKLI ULUSLARARASI TELEKONFERANS ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

 

Ev sahipliğini Rusya Federasyonu Kuban Devlet Üniversitesi’nin yaptığı ve Türkiye Cumhuriyeti Novorossisk Başkonsolosluğu, Giresun Üniversitesi/KARASAM, Ankara Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katılımıyla Türk-Rus diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 95. yılı olması vesilesiyle 20 Mayıs 2015’te “Rusya-Türkiye: Tarihi ve Bugünü” başlıklı uluslararası telekonferans etkinliği gerçekleştirilmiştir.

 

 

Açılış konuşmalarını, Kuban Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alexander Gavrilovich IVANOV ve Türkiye’nin Novorossisk Başkonsolosu Sayın Beste PEHLİVAN SUN yapmıştır.

 

telekonferans2.JPGtelekonferans2__1_.JPG

 

Prof. Dr. Alexander G. IVANOV, 2015 yılının Türk-Rus diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 95. yılı olması nedeniyle Rusya büyükelçisinin önerisi ile böyle bir konferans yapılması fikrinin ortaya çıktığını söylemiştir. IVANOV, köklü bir tarihe sahip olan Kuban Devlet Üniversitesi’nin gelişip genişlediğini ve yurtdışındaki birçok üniversite işbirliği yapıldığını ve bu listede en önemli yeri Türk üniversitelerinin aldığını belirtmiştir. İki ülke ilişkilerinin tarihine girmek istemediğini vurgulayan IVANOV, Türkiye ve Rusya’nın çok yakın iki komşu ülke olduğunu ve ekonomiden siyasete, sosyo-kültürel alanlardan eğitime, güvenlikten enerjiye vb. birçok alanda çok yönlü bir ilişki ağına sahip olduklarını söylemiştir. 2008 yılından buyana Giresun’da yapılan Karadeniz Uluslararası Sempozyumlarına da değinen IVANOV, bu sempozyumlarda işlenen konuların hem iki ülke hem de bölgesel ilişkilerin gelişiminde önemli bir unsur olduğunu vurgulamıştır.

Türkiye’nin Novorossisk Başkonsolosu Sayın Beste PEHLİVAN SUN ise, ortak bir coğrafyayı paylaşan bu iki ülkenin ilişkilerinin tarihsel ve kültürel olarak köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak Türk- Rus diplomatik ilişkilerinin 95. yılının kutladığı bu yılda ekonomik, ticari, toplumsal sosyal, kültürel, bilimsel vb. alanlarda işbirliğinin artmasını arzu ettiklerini ve konsolosluk alanı içerisindeki Rus kurumlarıyla olan kurumsal ilişkileri desteklediklerini belirtmiştir.

 

telekonferans2__2_.JPGtelekonferans2__3_.JPG

 

Açılış konuşmalarının ardından ilk sözü, Kuban Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vartanyan Egnara GAIKOVNA almıştır.  Prof. Dr. GAIKOVNA, 20.yüzyıl sonu 21.yüzyıl başında Türk – Rus işbirliğinin gelişimindeki temel parametrelere değinmiştir. Türkiye-Rusya ilişkilerinin hem bölgesel hem de küresel politikalarda önemli bir rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. GAIKOVNA, iki ülkenin jeopolitik öneminden, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının kurulması ve gelişiminin yansımalarından ve iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin gelişiminden bahsetmiştir.

Ankara Üniversitesi Rus Dili Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Leyla Çiğdem DALKILIÇ, Geçmişte günümüze Türkiye’de Rus dilinin yeri ve öneminden bahsetmiştir. 1800’lü yıllarda Rusçanın öğretilmeye başlandığını belirten DALKILIÇ, o tarihten günümüzde Rusçaya duyulan ilginin arttığını ve iki ülke arasında sadece Rusça kursları veya lisans eğitimi düzeyinde değil aynı zamanda lisansüstü eğitim seviyesinde de eğitim programlarının olduğunu vurgulamıştır.

 

telekonferans2__4_.JPGtelekonferans2__5_.JPG

 

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA ise Türk-Rus ilişkilerinde ve Karadeniz’de ikinci yol diplomasi diplomasi örneklerinden bahsetmiştir. İkinci yol diplomasinin teorik olarak gelişimine değinen Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA, ikinci yol diplomasisi ya da çok yönlü diplomasi örneklerine Karadeniz bölgesinde 1990’lı yılların öncesinde birkaç örnek dışında çok yaygın olmadığını belirtmiştir. Doç. Dr. SARIKAYA, Karabağ çatışmasının yaşandığı zamanda Uluslararası Kızılhaç Komitesi, AGİT MİNSK Grubu’nun dışında ama onu çağrıştıracak biçimde Bağımsız MİNSK Süreci, Güney Kafkasya Kadınlar Diyaloğu, Danimarka Mülteci Konseyi, Norveç Mülteci Konseyi gibi girişimlerin tipik ateşkes girişimi örnekleri olarak verilebileceğini belirtmiştir. Akademik anlamda ikinci yol diplomasisine de Türkiye’den önemli katkıların olduğunu vurgulayan Doç. Dr. SARIKAYA, Atina merkezli Uluslararası Karadeniz Çalışmaları Merkezi’ni, Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni ve Sakarya, Kocaeli, Kadir Has ve ODTÜ’nün son on yılda Karadeniz ve Kafkasya’ya yönelik yaptığı konferans ve çalıştayları örnek vermiştir.     

Giresun Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan EŞEL ise, Atatürk’ün düstur olarak benimsediği “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” anlayışı çerçevesinde iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerden bahsetmiştir.  Özellikle 1971-1923 arası dönemde iki ülke arasındaki ilişkilere değinen EŞEL, Türkiye’de yaşananları yakından takip eden Bolşeviklerin Atatürk önderliğinde başlayan Milli Mücadeleye destek olmak istediklerini,  Mustafa Kemal Atatürk’ün de bu mücadele sırasında Sovyet yardımının ne kadar önemli olduğunu vurguladığını belirtmiştir.

 

telekonferans2__6_.JPGtelekonferans2__7_.JPG

 

Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İlyas KEMALOĞLU,  Türk – Rus İlişkilerinin komşuluktan nasıl stratejik bir ortaklığa dönüştüğünden ve bu süreçte nelerin yaşandığından, hangi unsurların buna katkıda bulunduğundan bahsetmiştir.

Kuban Devlet Üniversitesi Tarih, Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Vaschenko Aleksandr VLADIMIROVICH, Kuban Devlet Üniversitesi’ndeki Türk öğrencilerin eğitim süreçlerinden bahsetmiştir. Karadeniz Uluslararası Sempozyumuna kendisinin de katıldığını vurgulayan Doç. Dr. VLADIMIROVICH, Soçi’de doğup büyüyen birisi olarak hem Karadeniz’in güneyini hayal ettiğini ve bu sempozyumla çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini belirtmiştir. Doç. Dr. VLADIMIROVICH aynı zamanda ortak yayın yapma, ortak sempozyumlar düzenleme, arkeoloji, tarih ve uluslararası ilişkiler alanlarında ortak çalışmalar yapma önerilerinde de bulunmuştur.  

Konferans Kuban Devlet Üniversitesi Dış İlişkiler Müdürü Dr. Rayushkina Irina VLADIMIROVNA ve Kuban Devlet Üniversitesi’nde bulunan Türk öğrencileri temsilen Rengin KOÇ’un konuşmaları ile devam etmiş; Prof. Dr. Alexander G. IVANOV’un kapanış konuşmasında Türk – Rus ilişkilerinin kurulmasının 95.yılının kutlu olması dileği ve konferansın sonuçlarının verimli olması ve iki ülke işbirliğinin daha çok artması temennileriyle sona ermiştir.