Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.02.2019
Hızlı Bağlantılar
21.05.15 | 16:09 | Zaman: 4 Yıl

"KIRIM SÜRGÜNÜ" Başlıklı Konferans Gerçekleştirilmiştir.

 

Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin destekleriyle; Üniversitemiz Stratejik Araştırmalar Topluluğu ve Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen ve Ardahan Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA'nın konuşmacı olarak katıldığı "Kırım Sürgünü" başlıklı konferans, 18 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 14.00'da, Güre Yerleşkesi Sosyal Tesisler Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

kirim__9_.jpgkirim__2_.jpgkirim__3_.jpgkirim__6_.jpg

 

Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökhan EŞEL ve Karadeniz Kültür Araştırmaları Merkezi (KARAKUM) Müdürü Doç. Dr. Sezai BALCI’nın, konuyla ilgili yaptıkları konuşmaların ardından Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA, Kırım sürgününü konu edindiği konuşmasını gerçekleştirdi.

kirim__5_.jpg

KARAKUM Müdürü Doç. Dr. Sezai BALCI, Kırım yarımadasının yüzyıllardır Kırım Tatar Türklerinin ana yurdu olduğunu belirterek Kırım Tatar Türklerinin Kırım’a yerleşmesinden 18 Mayıs 1944’te yaşanan sürgüne kadar geçen dönem içerisinde yaşananları tarihsel bir perspektiften anlatmıştır. KARASAM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökhan EŞEL ise Kırım Tatar Türklerinin bu süreç içerisinde maruz kaldığı katliamlara ve yaşadıkları acılara değinmiştir.

Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA, “Kırım Sürgünü” başlıklı konuşmasında,  Kırım halkının sürgünle ilk defa, 18. yüzyılın sonlarında Rus Çarlığının Kırım’ı ilhakı ile tanıştığını söyleyerek ikinci büyük sürgünün II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşandığını belirtmiştir. Bir gecede 200 bine yakın Kırım Tatar Türkünün Özbekistan, Kazakistan ve Rusya’nın çeşitli bölgelerine sürüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA, bu süreçte açlık, susuzluk ve hastalıktan on binlercesinin öldüğünü söylemiştir. Kültürel ve dini özgürlüklerinin ellerinden alındığını, TV, gazete ve dergilerinin kapatıldığını belirten Sayın GAFAROVA, özgürlük için mücadele eden birçok kişinin uzun yıllar hapis yattığını ve birçoğunun da buralarda vatan toprağının hasretini çekerek son nefeslerini verdiğini ifade etmiştir. 2014 yılında Rusya Federasyonu’nun tekrar Kırım’ı ilhak etmesiyle birlikte benzer baskıların ve acıların yaşandığını da vurgulamıştır.

Doç. Dr. Ranetta GAFAROV’anın sunumunun ardından II. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği tarafından iki defa kahramanlık madalyasıyla ödüllendirilen Kırım Tatar Türkü efsanevi pilot Ahmet Han Sultan’ın hayat hikayesi üzerinden insanlık tarihinin kara lekesi olan 18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatar Türklerine yapılan sürgün ve soykırımı anlatan “Haytarma” filmin gösterimi esnasında salonda duygusal anlar yaşanmıştır.

 

Programın son kısmında konuşan Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA, Kırım sorununun günümüzde farklı bir boyut kazandığını ve bir kez daha işgale uğradığını belirterek, öğrencilerin bu ve bunun gibi önemli konularda daha hassas davranmaları gerektiğini ifade etti. Sosyal medyanın önemli bir güç haline geldiği günümüzde bu platformun gelişi güzel kullanılmamasını, Kırım Sürgünü v.b. birçok konu için bu alanların daha verimli kullanılabileceğini belirten Sayın SARIKAYA, Üniversitemiz öğrencileriyle böylesine anlamlı bir konuda bir araya gelen Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA’ya teşekkür ederek, kendisi için hazırlanan plaketi takdim etmiştir.

Üniversitemiz akademik-idari personeli ve öğrencilerin katıldığı konferansta toplu fotoğraf çekiminin ardından katılımcılar, fuaye salonunda Kırım sürgününü anlatan resim sergisini gezmişlerdir.

kirim__8_.jpg

 

Konferansı takiben, konuklarımız,  Üniversitemiz öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan bir grup hep birlikte Karadeniz sahilinden denize karanfil bırakarak Kırım sürgünü şehitlerine dualar okudular. Aynı gün saat 20.00'de ise Kafkas İslam Ordusu Meydanı'nda "Kırım İçin Kalbinde Ateş Yak" çağrısına uyularak Kırım Tatar Tamgası biçiminde mum ışığı yakılmıştır.

 

kirim__4_.jpg

kirim_2.jpgkirim__7_.jpg