Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.02.2019
Hızlı Bağlantılar
07.04.15 | 13:01 | Zaman: 4 Yıl

"Azerbaycan Enerji Diplomasisi" Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi

 

 Enerji Politikasında Çeşitlendirme İhmal Edilmemeli

 

Alaçam Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Azime Telli, Giresun Üniversitesi’nde verdiği konferansta enerji politikasının temel yapısına değinerek Azerbaycan enerji diplomasisini anlattı

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü (KARASAM) ile Stratejik Araştırmalar Topluluğu’nun birlikte düzenlediği “Azerbaycan Enerji Diplomasisi” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Alaçam MYO Öğretim Elemanı, doktora adayı Azime Telli, küresel ve bölgesel enerji politikası hakkında bilgi verdi ve kaynak çeşitlendirmenin önemine değindi.

 

azime_telli1.jpg

 

 

Azerbaycan’ın yükselen önemi

 

Açılış konuşmasını Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya’nın yaptığı konferansta, öğretim elemanı Azime Telli Azerbaycan’ın ve genel olarak dünyanın enerji politikalarının neye göre ve nasıl şekillendiğini esas alan bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında Bakü’nün dünyada petrolün ilk olarak işlenip satıldığı yer olduğunu belirten Telli, 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde dünya petrol ihtiyacının yarıya yakının buradan sağlandığını belirterek, Azerbaycan’ın bu alandaki önemine vurgu yaptı.

 

Teşekkür belgesi takdim edildi

 

Azerbaycan’ın yer aldığı enerji anlaşmalarında ilk olarak kendi bölgesini ve sonrasında dünyadaki genel siyasi dengeleri gözeterek hareket ettiğini belirten Azime Telli, yeni dönemde doğal gaz alanında gerçekleştirilecek anlaşmalarda ekonomik çıkarların ön planda olmasının beklendiğini ifade etti. Giresun Üniversitesi akademik-idari personeli ve öğrencilerin katıldığı konferans, soru-cevap bölümünün ardından teşekkür belgesinin takdim edilmesi ile sona erdi.

azime_telli2.jpg