Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.02.2019
Hızlı Bağlantılar
21.12.15 | 11:47 | Zaman: 3 Yıl

TÜRKİYE-RUSYA KRİZİ ÜNİVERSİTEMİZ KOORDİNASYONUNDA TİFLİS’TE MASAYA YATIRILDI.

 

18 Aralık 2015 Tarihinde, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, Kafkasya Uluslararası Üniversitesi, Helsinki Yurttaşlar Meclisi, Kafkasya Bölgesel Güvenlik Enstitüsü, Friedrich Ebert Vakfı, Gürcü-Rus Kamuoyu Merkezi ile Üniversitemiz koordinasyonuyla bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

Üniversitemizi KARASAM Müdürü Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya’nın temsil ettiği; “Karadeniz-Hazar Bölgesinde Güvenliğe Yönelik Yeni Tehditler” başlıklı çalıştaya, Friedrich Ebert Vakfı Güney Kafkasya Direktörü Julia Blasius (Almanya), Abhazya Otonom Cumhuriyeti Eski Başkanı Dr. Vakhtang Kolbaia (Gürcistan), Kafkasya Uluslararası Üniversitesi Master Programı Başkanı Vakhtang Maisaia (Gürcistan), Bilimsel Araştırmalar Destek Fonu Danışma Konseyi Başkanı Grigory Trofimchuk (Rusya), Politik Araştırmalar Danışma Merkezi Fonu Direktörü Andrey Fedorov (Rusya), Ukrayna Diplomatik Akademisi Rektör Danışmanı Alla Fursa, Gürcistan Bağımsız Uzmanlar Kulübü Başkanı Soso Tsiskarishvili, Ukrayna’nın Edinburg ve İstanbul eski Konsolosu Maidan of Foreign Affairs Vakfı Başkanı Bohdan Yaremenko, Gürcistan Azerbaycanlıları Milli Kongresi Başkanı Ali Babayev, Azerbaycan’ın Tiflis Büyükelçiliği Başkatibi İlyas Memmedov, Kafkasya Bölgesel Güvenlik Enstitüsü Sekreteri Olga Dorokhina (Gürcistan), Kafkasya Bölgesel Güvenlik Enstitüsü Müdürü, Dr. Alexander Rusetski (Gürcistan), Ukrayna’nın Tiflis Büyükelçiliği Başkatibi Dmytro Tretiakov, Ekonomik Diplomasi Ulusal Kulübü üyesi Dr. Elisabet Baliashvili (Gürcistan) katılmışlardır.

 tiflis__1__01.jpg

Çalıştay, 5 oturumlu olarak tam gün icra edilmiştir. Çalıştayda, kriz yönetimi ve çatışma çözümü konusunda diplomatik ve sivil girişimlere ilişkin konular yanında “Donbass ve Kırım’daki mevcut duruma ilişkin değerlendirmeler”, “Yeni risk ve tehditler bağlamında Karabağ sorunu”, “Kırım ve Doğu Ukrayna’da askeri tahkimattaki artış”, “Hidrokarbon kaynakların küresel nakli hatları konusunda istikrarsızlık riskleri”, “Bölgesel çatışmaların ve dondurulmuş sorunların ortaya çıkardığı bölünmüş üniversiteler olgusu”, “Kafkasya’daki sorunların çözümüne ilişkin mevcut uluslararası konferans ve zeminlerin yetersizlikleri”, “Modern enformasyon savaşları bağlamında haritaların kullanımı”, “Suriye krizinin Hazar havzasındaki güç dengesine muhtemel etkileri”, “Türkiye’deki ve Rusya’daki Azerbaycan Türklerinin Türkiye-Rusya Krizinde alabilecekleri rol” başlıklı sunumlar gerçekleşmiştir. Üniversitemiz adına ülkemizi temsil eden Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya “Türkiye-Rusya Krizinin Tırmanmasının İç ve Dış Perspektiften Karşılıklı Riskleri” başlıklı sunumunu gerçekleştirerek, krizin her iki taraf açısından doğurabileceği risk ve tehdit unsurlarını ele almıştır.

tiflis__2__01.jpg