Buradasınız :
Türkçe
English
Cuma, 22.02.2019
Hızlı Bağlantılar
06.10.17 | 14:22 | Zaman: 1 Yıl

KARASAM’dan “ Sözde Bağımsızlık Referandumu Ardından; Irak’ın Kuzey’inde Yaşanan Gelişmeler” Paneli

 

Üniversitemiz Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlemiş olduğu “Sözde Bağımsızlık Referandumu Ardından; Irak’ın Kuzey’inde Yaşanan Gelişmeler” başlıklı panel, 3 Ekim 2017 Salı günü Güre Yerleşkesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı gerçekleştirdi. Açılış konuşmasının ardından panel başkanı GRÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen ve panelistler Prof. Dr. Selçuk Duman, Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, Yrd. Doç. Dr. Kemal Çiftçi, Yrd. Doç. Dr. Göktürk Tüysüzoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Selim Kurt konuşmalarını yapmak üzere davet edildi.

Programda ilk sözü alan panel başkanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen, sözlerine “GRÜ olarak gayri meşru referanduma karşı olan tutumumuzu belirlemek için bu paneli gerçekleştirmek istiyoruz” diyerek başladı. Daha sonra söz alan panelistler de, genel olarak bölgedeki referandumun hukuki açıdan gayri meşru olduğuna değinen konuşmalar yaptılar.

Referandumun amacının emperyalist güçlerin bölgede söz sahibi çabası olduğuna değinen konuşmacılar özellikle İsrail ve ABD’nin desteklediği bu operasyona Türkiye, İran ve Irak’ın birleşip ulus bekalarının mevcudiyetini korumak adına karşı koymaları gerektiğini ifade ettiler.

Başarılı olacak bir referandumun ardından Ortadoğu’daki ulus devletlerinin hakimiyetini etkileyeceğinin belirtiği panelde bunun Türkiye’ye, Ortadoğu’ya ve Dünya’ya etkileri konuşuldu.

Öğrencilerinde yoğun ilgi gösterdiğini panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Soylu ile üniversitemizin akademik ve idari personeli katıldı. Soru-cevap bölümüyle devam eden program teşekkür belgelerinin taktimi ile son buldu.

 panel__10_.jpgpanel__12_.jpgpanel__13_.jpgpanel__1_.jpgpanel__9_.jpgpanel__8_.jpgpanel__11_.jpgpanel__4_.jpgpanel__6_.jpgpanel__7_.jpg