You are here :
Türkçe
English
Tuesday, 19.03.2019
Quick Links

Giresun University


Harvard Black Sea Security Program


International Centre for Black Sea Studies

11.05.18 | 13:24 Age: 312 Day

"Tarihsel Bir Panorama: Hindistan'da Türk Tarihine Dair" Paneli Gerçekleşti

 

Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Türk Tarih ve Kültür Araştırmaları Topluluğu  işbirliği ile düzenlenen “Tarihsel Bir Panorama: Hindistan'da Türk Tarihine Dair” konulu panel, 10 Mayıs 2018 Perşembe günü 10.00'da Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Merkezimiz çalışanlarından Sibel ÇETİNKAYA’nın sunuculuğunu yaptığı panelimiz Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılışında Hindistan’ın tanıtım filmi gösterildi. Türk Tarih ve Kültür Araştırmaları Topluluğu Başkanı Oğulcan Kemaloğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından panel düzenleme kurulu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hilal Şahin söz aldı ve Türk Tarihinin Hindistan’daki varlığını incelemeye alan bu panelin katılımcılara önemli faydalar sağlamasını umduğunu dile getirdi.

Şahin’in ardından kürsüye çıkan Merkezimiz Müdürü ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı, panel için davetlerini kabul eden panelistlere, katılımcılara ve Üniversitemiz yönetimine teşekkürlerini ileterek sözlerine başladı. Hindistan’da yaşadığı deneyimleri hazırlanan slaytlar eşliğinde katılımcılarla paylaşan Karaağaçlı, panelin verimli geçmesini dileyerek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan ve moderatörlüğünü İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen’in yaptığı panelde ilk sözü Güney Asya İkili Siyasi İşler Genel Müdürü-Büyükelçi Fazlı Çorman aldı. Konuşmasını, “Günümüzde Türk Hint İlişkileri” başlığıyla hazırladığı sunum çerçevesinde yapan Sayın Çorman, Türk-Hint ilişkilerinin oldukça uzun bir geçmişe dayandığını belirterek günümüz Türk-Hint ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Panelin bir diğer konuşmacısı olan İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Cöhce de “Hindistan’da Türk Hakimiyetine Genel Bir Bakış” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.  Cöhce’nin konuşmasının ardından Atatürk Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık söz aldı. Konuşmasında “İslamiyet’in Hindistan’a Yayılmasında Türklerin Rolü”ne değinen Palabıyık, İslamiyetin Hindistan’da yayılması döneminin Anadolu’daki yayılma ile aynı döneme geldiğini bu dönemde Anadolu’da yapılan çalışmaların yoğunluk gösterdiğini ancak Hindistan’daki çalışmaların ihmal edildiğini belirtti.

Panelin son bölümünde ise panelist Üniversitemiz Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hilal Şahin söz aldı. “Ortak Tarih Ekseninde İki Devlet: Osmanlı-Babürlüler” başlıklı sunumu ile konuşmasını gerçekleştiren Şahin, konuşmasında Osmanlı ve Babürler arasındaki yakın ilişkilerinin başlaması ve tarihsel süreç açısından ilerlemesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panel sonunda soru-cevap bölümü yapıldı. Panel Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun tarafından, günün anısına hazırlanan teşekkür belgelerinin konuşmacılara takdim edilmesi ile son buldu.