Buradasınız :
Türkçe
English
Salı, 19.03.2019
Hızlı Bağlantılar
15.10.18 | 12:26 | Zaman: 155 Gün

KARASAM MALTA’DA “MALTA DEMOKRASİ VE SOKAK EKONOMİSİ SEMPOZYUMU”

 

Giresun Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi  (KARASAM) ile Malta Devlet Bakanlığı ve Malta Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Dekanlığı işbirliğinde düzenlenen Küresel Sokak Ekonomisi konulu 3. Demokrasi Sempozyumu Malta'da yapıldı.

 

Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana'nın destekleri ve ev sahipliğinde Malta Üniversitesi Valletta kampusunda gerçekleştirilen sempozyumunun açılış konuşmasını Giresun Üniversitesi İİBF Dekanı adına Maliye Bölümü öğretim Üyesi ve Sempozyum Koordinatörü Dr. Osman Sirkeci yaptı.

 

Malta Üniversitesi Ekonomi, Yönetim ve Muhasebe Fakültesi dekanı Prof.Dr. Frank BEZZİNA ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN adına KARASAM Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı’nın konuşmasının ardından , bir buçuk milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan ve Sokak Ekonomisi denince akla ilk gelen Hindistan'ın bin kurumuyla,  bir buçuk milyon üyesiyle sokak satışını-sokak ekonomisini temsil eden Hindistan Ulusal Sokak Ekonomistleri Birliği (NASVI) Ulusal Koordinatörü, dünyaca ünlü sosyal girişimci Arbin SİNGH’in çarpıcı konuşmalarıyla devam etti.

 

Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne CARUANA'nın konuşmaları ile sona eren sempozyumun birinci gününde, devlet bakanlarını, dekanlar, akademisyenler, sahada çalışanları, medyayı ve sokak ekonomisinde yetişen başarılı girişimcile bir araya gelme fırsatı buldu.

 

Sempozyumun ikinci gününde ise Türkiye’nin önde gelen geri dönüşüm yatırımcılarından ÇEVDOSAN yönetim kurulu başkanı Adnan Akbaş'ın çok önemli açıklamaları içeren sokağın acı gerçeğini anlatan, hem de sokaklarda yeni iş olanakları ve fırsatlarını dile getiren konuşması izleyicilerin ilgi odağı oldu. Sempozyumun davetli konuşmacılarından olan Nepal Sokak Satıcıları Sendikası başkanı telekonferans ile katılım sağlayarak etkinliğe renk kattı.

Sempozyumun lokal ve global konusu başta ev sahibi Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne CARUANA'nın ilgisini çektiği gibi bir çok akademisyenin, araştırmacının ve aynı zamanda medyanın da ilgi odağı oldu.

 

Tüm konuşmacıların ortak bir dille ifade ettikleri gibi yıllardır göz önünde bulunmasına rağmen kayıt dışı ekonomi olarak adlandırılan, ötelenen kent yaşamının ayrılmaz bir parçası olan, hayatı kolaylaştıran sokak ekonomisinin nicel ve nitel boyutlarıyla kavranmasının ilk adımı olarak bu sempozyum Giresun Üniversitesi Rektörlüğü, başta İİBF ve KARASAM olmak üzere diğer fakültelerimizden ve birimlerimizden akademisyenlerimizin aktif katılımları ve destekleriyle dünya bilim ve akademik girişimcilik tarihinde başarıyla ve büyük bir onurla yerini almış oldu.

Katılımcıların çok farklı disiplinlerden geliyor olmaları konunun ve sorunun multidisipliner bir yaklaşımla ele alınmasının kaçınılmaz olduğunu da gösterdi.Sokak ekonomisi konferansa katılım sağlayan akademisyen ve araştırmacılar tarafından sokağın psikolojisi, sokağın felsefesi, sokağın girişimciliği, sokağın sosyal fonksiyonları, sokak ekonomisinin tarihsel evrimi, küresel  boyutları ele alınışı güncel sosyoekonomik yaşam,çevre duyarlılığı ve sorumluluğu açısından çok ilgi çekiçi ve farkındalık yaratıcı oldu.

Akademik kısmı iki süren sempozyum Malta tarihi alanlarının ziyaretleri ve çeşitli görüşmelerle devam etti.

Bu çerçevede Malta Büyükelçimiz Sayın Başak Türkoğlu düzenleme komitesi üyelerimizi makamında kabul ederek ağırladı. Türkoğlu “ İki ülke ve tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında ekonomik iş birliklerinin sürdürülebilirliğinin en önemli kilit taşlarından birinin de akademik ve bilimsel köprülerle güçlendirilen işbirliklerinden geçtiğinin önemine değindi. Akademik ve bilimsel girişimciliğin yenilikçiliğin ekonomik ve politik başarıların temellerini oluşturduğunu bu nedenle bu sempozyumun çok büyük önem taşıdığını” ifade etti.

Sonuç olarak;

Küresel Sokak Ekonomisi Bildirgesi Hintçeye de çevrilerek yayınlanmak üzere İngilizce ve Türkçe dillerinde yayınlandı. Aynı zamanda sürdürülebilirliğin güzel bir örneği olarak, NASVİ Koordinatörü Arbind SİNGH’in önerisiyle “Global Street Workers Union” kuruluşu çalışmaları başlatıldı.

ÇEVDOSAN ve Mersin Üniversitelerinin ve Belediyesinin ev sahipliğinde Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne CARUANA'nın onurlandıracağı “Akdeniz Sokak Ekonomisi Sempozyumu ” 2019 yılında Mersin’de ve 2.Sokak Ekonomisi olarak Karadeniz Sokak Ekonomisi Sempozyumunun Ekim 2019’da Giresun’da düzenlenmesi kararlarıyla sona erdi.