Buradasınız :
Türkçe
English
Salı, 19.03.2019
Hızlı Bağlantılar
22.05.18 | 16:14 | Zaman: 301 Gün

"Minikler Mal Değil Candır. Her Can Bize Emanettir" konulu etkinlik gerçekleştirildi

 

Merkezimiz, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Anadolu Ural Altay topluluğu tarafından “Minikler Mal Değildir Candır, Canlar Bize Emanettir” sloganıyla hayvan hakları konusunda farkındalık yapmak amacıyla, 15 Mayıs 2018 günü Tarihi Rektörlük Binasında bir etkinlik gerçekleştirildi.

Merkez Müdürümüz ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Sayın Abbas KARAAĞAÇLI’nın açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğe; Bulancak Belediye Başkanı Sayın Recep YAKAR, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Orhan KURT, İİBF Dekanı Prof. Dr. Sayın Betül KARAGÖZ YERDELEN, üniversitemiz personeli, öğrenciler ve hayvan sever vatandaşlar katıldı.

Sözlerine Filistin’de yaşanan elim olaylara değinerek başlayan Merkez Müdürümüz ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Sayın Abbas KARAAĞAÇLI konuşmasının devamında sokak hayvanlarının gündelik hayatta büyük sorunlarla karşılaştıklarına değinerek, onların yaşam hakkına saygı duyulması gerektiğine vurgu yaptı. Belediyelerin bu konuda olumlu çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaları takdir ettiklerini söyleyen Sayın KARAAĞAÇLI’nın ardından Prof. Dr. Sayın Betül KARAGÖZ YERDELEN söz aldı.

Sözlerine son yıllarda hayvan hakları konusunda yaptıkları çalışmalardan ötürü belediyelere ve belediye başkanlarına teşekkür ederek başlayan Prof. Dr. Sayın Betül KARAGÖZ YERDELEN, iyi niyetli bu çabaların artması gerektiğine ve daha geniş kapsamlı aktivitelerle farkındalığın yaratılmasının önemine vurgu yaptı.  Hayvanların yaşam haklarına karşı duyarsızlığın kabul edilemez olduğunu söyleyen YERDELEN’in ardından Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Orhan KURT söz aldı.

Programda konuşan Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Orhan KURT da özellikle son yıllarda hayvan hakları konusunda birçok çalışma yapıldığına değinerek, Giresun Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri projeleri anlattı. Açtıkları hayvan barınağında şu an 300’e yakın sokak hayvanının barındığını ve bu barınaklarda 3 veterinerle sağlık hizmeti de sunduklarını dile getiren Sayın KURT bu alandaki çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Giresun Üniversitesinin farkındalık yaratan birçok etkinliğe imza attığını dile getiren Sayın Orhan KURT, hayvan hakları konusunda farkındalık yaratacağına inandığı bu programın düzenlenmesinde emeği geçen Prof. Dr. Sayın Betül KARAGÖZ YERDELEN ve Dr. Öğr. Üyesi Sayın Abbas KARAAĞAÇLI ’ya teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Sayın KURT’un ardından kürsüye çıkan ve sözlerine İsrail Devletinin yaptığı katliamı kınayarak başlayan Bulancak Belediye Başkanı Sayın Recep YAKAR, dünyada barış iklimini yakalayabilmek için önce hayvanları ve doğayı sevmenin gerekliliğine vurgu yaptı. İslam dininin sevgi ve hoşgörüye dayandığını ve bu hoşgörünün her türlü canlıyı kapsadığını söyleyen YAKAR, belediye olarak bu düşünceden hareketle özellikle zor durumdaki sokak hayvanları için önemli çalışmalar yaptıklarını ve bunu devam ettireceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından merkezimiz çalışanlarından Ümran TURGUT’un hazırladığı “ Canlar Bize Emanet” konulu kısa film gösterimi ile devam eden program, hayvan hakları konusunda yaptıkları çalışmalar nedeniyle Giresun Belediye Başkanı Sayın Kerim Aksu adına Başkan Yardımcısı Sayın Orhan KURT, Bulancak Belediye Başkanı Sayın Recep YAKAR, Ahmet GEDİK, Ali TURGUT, Ayşe ve Celal ÇAKIR çifti ile Nimet SÜRÜCÜ’ye teşekkür plaketlerinin verilmesiyle sona erdi.