Buradasınız :
Türkçe
English
Salı, 19.03.2019
Hızlı Bağlantılar
01.03.18 | 11:17 | Zaman: 1 Yıl

II. ULUSLARARASI HOCALI SOYKIRIMI VE BÖLGESEL GÜVENLİK SEMPOZYUMU SONA ERDİ

 

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun ortaklaşa düzenlediği "2. Uluslararası Hocalı Soykırımı ve Bölgesel Güvenlik/Zeytin Dalı Harekatı" sempozyumu, 27 Şubat 2018 Salı günü Görele ilçesinde düzenlenen oturumların ardından sona erdi. Son oturuma Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun da katıldı ve katılımcılara plaket takdim etti.

 

 

 

Görele Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen, bu yıl ikincisini düzenledikleri sempozyumu, Karadeniz güvenliği kavramını da içine katarak geniş kapsamlı bir hale getirdiklerini söyledi. 90’larda işlenen insanlık suçlarının 1992’deki Hocalı Soykırımı ile sınırlı olmadığını, Bosna’da da korkunç bir katliamın yaşandığını belirterek 1992 yılının Dünyada şiddetin dehşet verici boyutlara ulaştığı bir yıl olduğu söyledi.

 

 

 

Hocalı’daki bölgesel şiddetin, geniş Karadeniz’in, geniş Anadolu’nun yaşadığı muazzam dehşetin simgesi olduğunu belirten Yerdelen bu nedenle ikincisini düzenledikleri etkinliği Hocalı Soykırımı ve Bölgesel Güvenlik başlığıyla yapmaya karar verdiklerini dile getirdi. Yerdelen sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl çalışmamızı, akademik enerjimizi bu alana aktaralım dedik. Buradan bir başka sıçrayış yapmak istiyoruz; o da güzel Giresun’umuzda ilçelerimizin de katkısıyla Davos benzeri bir güvenlik zirvesi oluşturmak. Karadeniz güvenliğini her sene ele alabileceğimiz, konuşabileceğimiz, öneriler, çözümler üretebileceğimiz böylesi bir çalışmaya sadece ülkemizin değil, bu coğrafyanın genelinde ihtiyaç duyulmaktadır.”

 

 

 

Konuşmasının sonunda Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı harekatına vurgun yapan Prof. Dr. Yerdelen, orduların kazandığı zaferlerin sivil zaferlerle desteklenmesi gerektiğini belirterek mikrofonu Görele UBYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Karadeniz’e bıraktı.

 

 

 

Konuşmasına bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Hayrettin Karadeniz, Hocalı Soykırımı ve Bölgesel Güvenlik temalı uluslararası nitelikteki bu sempozyumun ilkinin önceki yıl düzenlendiğini söyleyerek, bu yıl ikincisi düzenlenen sempozyuma ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. 26 Şubat 1992 yılında 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı katliamının üzerinden 26 yıl geçtiğini ancak, olayları yapan faillerin henüz yargılanmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Karadeniz; “Bizler esasında bu sempozyum münasebeti ile değerli halkımızı bu konuda bilgilendirmeye çalışırken aynı zamanda uluslararası kamuoyunun Ermenistan’ın çocuk, kadın ve yaşlılar dahil sivillere karşı işlediği insanlık suçunu kınaması ve Hocalı Soykırımını tanıması çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

 

 

 

Programda kısa bir konuşma yapan Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Görele’de ilk kez bir uluslararası sempozyum düzenlemenin gururunu yaşadıklarını belirterek, katılım sağlayan ve emeği geçenlere teşekkür etti. “Coğrafya olarak çok zor bir yerde yaşıyoruz. Bilinçli ve bilgili olmamız, bütün zorlukları aşmamızda yardımcı olacaktır” diyen Erener, programın verimli geçmesi dileğiyle sözlerini noktaladı.

 

 

 

Sayın Erener’den sonra söz alan Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, sempozyumun ilk gününde önemli konulara değinildiğini belirterek, bu yıl farklı olarak ele alınan güvenlik başlığıyla önemli bir noktaya vurgu yapıldığını söyledi.

 

 

 

Güvenlik ihtiyacının insanların en eski gereksinimlerinden biri olduğunu söyleyen Ermiş, Türklerin Anadolu’ya gelişlerinin önemli nedenlerinden birinin de yine güvenlik olduğunu belirtti. Üç kıtada hakimiyet kuran bir millet olarak son birkaç yüzyılda girişilen savaşlarda yaşanılan yenilgilerin bölge hakimiyetinin yitirilmesine neden olduğunu belirten Erdoğan Ermiş, bunun yaşanılan bir çok trajik olaya da zemin hazırladığını söyledi.

 

 

 

Protokol konuşmalarından sonra başlayan sempozyumun ikinci gününde ilk olarak Prof. Dr. Coşkun Topal’ın oturum başkanlığında “Geniş Karadeniz Güvenliği” başlıklı oturum gerçekleşti. Oturumda; Öğr. Gör. Zeynep Deniz Altınsoy “Uluslararası Hukuk Kurallarına Göre Hocalı Katliamının Değerlendirilmesi”, Ferid Muradov “Hocalı Soykırımı’nın Uluslararası Boyutu”, Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Karadeniz “Doğu Karadeniz’deki Rus İşgali Sırasında Türk Müslüman Halka Yapılan Mezalim ve Bölge Güvenliği”, Öğr. Gör. Haşim Albayrak “Doğu Karadeniz’deki 1916 Rus İşgaline Karşı Büyük Of Direnişi ve Türk–Müslüman Halkın, Uğradığı Mezalim Sonrasında Görele’ye Göç Ederek Kafileler Halinde Gazi Osman Ağa’nın Milis Birliğine Girmesi” , Yrd. Doç. Dr. Selim Kurt “Karadeniz Güvenliği” başlıklı sunumlarını yaparken; Dr. E. Öğ. Alb. F. Rezzan Ünalp’in oturum başkanlığını yaptığı “Bölgesel Güvenlik” başlıklı oturumda da Arş. Gör. Tolga Çıkrıkçı “Güvenlik Kavramı ve Bölgesel Güvenlik”, Doğancan Başaran “İran’ın Güvenlik Algısı ve Bunun Kafkasya Politikalarına Etkisi”, Arş. Gör. Dr. Keisuke Wakızaka ve Dr. Öğr. Gör. Kerim Asghari “Türkiye-Ermenistan Sınırlarının Açılması ile İlgili Aktör Devletlerin Bakışı: İran, Gürcistan ve MİNSK Grubu Örnekleri”, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Eşel “Transkafkasya Bölgesel Güvenliğinde Şanghay İşbirliği Örgütü”, Doç. Dr. Alper Karavardar, “Bölgesel Güvenliğin Ekonomik Maliyeti”, Doç Dr. Kurtuluş Yılmaz Genç “Ekonomik İşbirliği Örgütlerinin Bölgesel Güvenlikle İlişkisi” başlıklı sunumlarını yaptılar.

 

 

 

İki gün süren, Türkiye’den ve yurtdışından konusunda uzman akademisyenlerin katıldığı “II. Uluslararası Hocalı Soykırımı ve Bölgesel Güvenlik Sempozyumu"nun son oturumu Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen’in başkanlığında “Afrin/Zeytin Dalı Harekatı” başlığıyla gerçekleşti.

 

 

 

Yrd. Doç Dr. Metin Aksoy’un “Avrupa Birliği Yaklaşımı Analizi”, Yrd. Doç. Dr. E. Kur. Alb. Savaş Biçer’in “Harekatın Stratejik Yönü”, Prof. Dr. R. Kutay Karaca’nın “Harekatın Toplumsal-Siyasal Yönü” ve Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın’ın “Rusya’nın Bölgesel Politikalarının Analizi” başlıklarıyla sunum yaptıkları oturum sonrasında, katılımcılara plaketlerini Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Görele Kaymakamı E. Turan Ermiş, Belediye Başkanı Tolga Erener ve diğer protokol üyeleri takdim ettiler.

 

 

 

İki gün süren, Hocalı Soykırımı ve bölgesel güvenlik konularının etraflıca ele alındığı sempozyumun verimli geçtiğini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, programda emeği geçen herkese teşekkür ederek sempozyumun üçüncüsünü farklı başlıkları da ekleyerek düzenlemeyi arzu ettiklerini söyledi.

 

 

 

Programın ardından ilçe protokolü ile Görele Şehitliğini ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, akademisyen ve öğrencilerle birlikte dua ederek şehitlerin mezarına karanfil bıraktılar.