Buradasınız :
Türkçe
English
Salı, 19.03.2019
Hızlı Bağlantılar
26.02.18 | 10:44 | Zaman: 1 Yıl

ÜNİVERSİTEMİZ GİRESUN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR PROGRAMI İCRA EDİLDİ

 

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM) tarafından düzenlenen “Üniversitemiz Değerlerine Sahip Çıkıyor” etkinliğinin ikincisi 23.02.2018 Cuma günü Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir konferans salonunda gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını KARASAM Müdürü Yrd. Doç.Dr. Abbas KARAAĞAÇLI yaptı.

 

Ardından kürsüye gelen Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Üniversitelerin en temel görevlerinden biri de kültürü geliştirmek ve yaymak olduğuna dikkat çekerek; “ Üniversiteler, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda, kuruldukları kentin, ülkenin, hatta dünyanın gelişimine önemli katkılar sağlamaktadırlar. Göreve geldiğimiz günden itibaren Giresun üniversitesi olarak kentle bütünleşmek, ortak projeler üretmek ve kentin gelişimine katkı sunmak önceliklerimiz arasında olmuştur. Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz etkinlik çerçevesinde ilimizde yetişmiş iki değerli ressamımız Burhan TEMEL ve Cem KARAAHMETOĞLU’nun resimlerinden oluşan resim sergisini açmıştık. Üç gün boyunca insanlar bu sergiyi gezme imkânı buldular. Bugün de farklı alanlarda yaptıkları çalışmalarla Giresun iline çok değerli katkılarda bulunmuş olan, merhum Gazeteci Hasan ÖĞÜTÇÜ, Merhum Ressam-Fotoğraf Sanatçısı Hasan DEMİRAL ile yaşayan değerlerimizden büyük şair ve bestekâr Ahmet KAÇAR’ın eserlerini sizlere tanıtmak için bir aradayız. Bugün ayrıca gelecek için umut vaad eden, küçük yaşta yayımladığı romanı ile edebiyat dünyasında yer edinen ve Giresun ilinin tanıtımına katkı sağlayan çok genç bir yazarımız Gökdeniz ÖZKAN’ı da tanıyacağız. Bu tür etkinliklerimiz belirli aralıklarla devam edecektir. Etkinliğin faydalı geçmesini diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

İki bölümden oluşan “Üniversitemiz Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor” programının ilk bölümünde merhum Gazeteci Hasan ÖĞÜTÇÜ, merhum Ressam –Fotoğraf Sanatçısı Hasan DEMİRAL, yaşayan değerlerimizden Şair-Bestekâr Ahmet KAÇAR ve genç yaşta ilk romanını yayımlayan lise öğrencisi –yazar Gökdeniz ÖZKAN’ı tanıtan kısa film gösterimi yapıldı. Üniversite öğrencilerinden Halil Baki ÇALI Ahmet KAÇAR’ın İlk Yolculuğun Akşamı, Kübra AKDEMİR ise Doyamam adlı şiirlerini okudular.

 

İlk bölümün sonunda merhum Gazeteci Hasan ÖĞÜTÇÜ anısına, Yeşilgiresun Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ahmet ÖĞÜTÇÜ’ye plaketini Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, merhum Ressam Hasan DEMİRAL ‘in anısına kızı Ferda DEMİRAL BULAM’a Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa TOSUN, sağlık sebepleri nedeniyle İzmir’de bulunduğundan dolayı törene katılamayan Şair-Bestekâr Ahmet KAÇAR adına plaketini Eğitimci Hayrettin GÜNAY’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa CİN, Yazar Gökdeniz ÖZKAN’ın plaketini KARASAM Müdürü Yrd. Doç.Dr. Abbas KARAAĞAÇLI verdi.

 

 

Programın ikinci bölümünde ise Rektörlük Fuaye Salonunda Ressam Hasan DEMİRAL’in eserlerinden oluşan resim sergisi açılırken, Genç Yazar Gökdeniz ÖZKAN’da Madde 137 adlı kitabını imzaladı.