Buradasınız :
Türkçe
English
Salı, 19.03.2019
Hızlı Bağlantılar
19.10.17 | 10:00 | Zaman: 1 Yıl

"VII. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu" Başladı

 

Merkezimiz tarafından bu yıl 7.’sini düzenlediğimiz "Karadeniz Uluslararası Sempozyumu", 19 Ekim 2017 Perşembe günü düzenlenen açılış programı ile başladı.

Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda saat 09:00’da Şube Müdürü Kader Çelebi'nin sunumuyla başlayan ve Giresun Valisi Harun SARIFAKIOĞULLARI, Belediye Başkanı Kerim AKSU, Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, İl Emniyet Müdürü Fahri AKTAŞ, İl Jandarma Komutanı J.Alb.B. Murat YAKIN, Merkezi Asya Ün.Bir.Bşk. Prof. Dr. Sebahattin BALCI, TASAM Bşk. Prof. Dr. Ali Engin OBA, Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi Başkanı Ekrem YÜCE, BİLGESAM Bşk. Prof. Dr. Atilla SANDIKLI, AA Genel Mdr. Yrd. Mustafa ÖZKAYA, Manas Ünv. Rektör Yrd. Anvarbek MOKOYEV, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda öğrencinin katıldığı programda, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından GRÜ Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları sahne aldı.

Prof. Dr. Vasıf Hasanoğlu ve Öğr. Gör. Betül Gülmez’in, piyano ve keman eşliğinde sergiledikleri muhteşem performanslarının ardından sempozyumda protokol konuşmalarına geçildi.

Programda ilk sözü alan KARASAM Müdürü ve aynı zamanda Sempozyum Düzenleme Komitesi Başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Abbas KARAAĞAÇLI, sempozyumun ana başlığını oluşturan Türkiye-Rusya ilişkilerine değinerek, İran, Azerbaycan, Suriye, Irak, Mısır, Katar, Libya ve Ürdün gibi bir çok ülkeden 200’ün üzerinde katılımcının olduğunu ve sempozyumda  bu ülkelerin de Rusya ile olan ilişkilerinin konuşulacağı bir platforma dönüşeceğinin altını çizdi. Rusya’nın sadece Türkiye ile değil tüm dünya ile olan ilişkilerinin irdeleneceği sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini bitiren Sayın Karaağaçlı’dan sonra DOKAP Başkanı Ekrem Yüce kürsüye çıktı.

Konuşmasında, KARASAM’ın kurulduğu günden bu yana önemli olayları konu alan çalışmalara imza attığını ifade eden Sayın Yüce, bu gün ele alacakları Türkiye-Rusya ilişkilerinin de Dünyanın içerisinde bulunduğu siyasi süreç göz önüne alındığında büyük önem arz ettiğini söyledi.

Türkiye ve Rusya’nın  iki büyük güç olduğunu ve hem siyasi hem de ekonomik açıdan geçmişe dayanan bir ilişkilerinin olduğunu belirten Ekrem Yüce, iki ülke arasındaki ilişkinin tüm dünyayı etkilediğini ifade etti.

Programda kısa bir konuşma yapan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu da, Türkiye-Rusya ve İran’ın bölgenin en güçlü ülkeleri olduğunu ve bir çok alanda birbirlerine ihtiyaç duyduklarını belirterek, düzenlenen sempozyumda ele alınacak konularda bu bağlamda yapılacak analizlerin faydalı olacağını ifade etti.

Sayın Aksu’dan sonra söz alan Anadolu Ajansı Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya sözlerine Türkiye'nin en stratejik konularından biri olan Rusya ile ilişkiler üzerine Giresun Üniversitesinin düzenlediği uluslararası bu sempozyumun, bu ilişkilerin analizi konusunda önemli bir kilometre taşı olacağını söyleyerek başladı. Anadolu Ajansının 97 yıllık geçmişe sahip bir kurum olduğunu ve dünyanın bir çok yerinde açtığı bürolarla gündemi takip ettiğini söyleyen Özkaya, Rusya ile gelişen ilişkileri her dönem yakından izlediklerini, ilişkilerin gerildiği dönemde izledikleri tarafsız yayın politikasıyla normalleşme için kendilerine düşen görevi yerine getirdiklerini belirtti.

Programda söz alan Merkez Asya Üniversiteler Birliği Başkanı Sabahhatin Balcı konuşmasında, Türk Dünyası ile Rusya Federasyonu ilişkilerine dikkat çekti. Rusya ile uzun bir geçmişlerinin olduğunu ve ala alınacak konuların bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini belirten Balcı, tarihsel süreç içerisinde iki kültürün birbirlerini siyasi, ekonomik ve akademik açıdan etkilediğini ifade etti.

Sempozyum için Giresun’a ve Üniversitemize gelen akademisyenlere katılımları için teşekkür ederek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, dünya siyasetinin yeniden şekillendiği şu günlerde, Türkiye ve Rusya gibi toprakları hem Asya hem de Avrupa’da bulunan ve bölgede iki etkin güç olan iki ülkenin yakın temas ve işbirliği içinde olmasının hayati önem taşıdığı bir süreç yaşandığını söyledi.

İki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesinin gerek bölgeye gerekse dünyaya pozitif etki yapacağı kanısında olduğunu aktaran Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, "Bu bağlamda Giresun Üniversitesi olarak yalnız uluslararası ilişkilerle sınırlı kalmayıp enerji, ihracat, tarih, coğrafya, edebiyat, sinema, turizm gibi birçok farklı alanda konuların ele alınacağı 7. Uluslararası Karadeniz Sempozyumu'nun ana temasını Türk-Rus ilişkileri olarak belirledik." dedi.

Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un Açılış Konuşmasını İndirmek İçin Tıklayınız.

Açılış programında son olarak kürsüye çıkan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, yaptığı konuşmada, sempozyumda gerek yerli, gerek yabancı akademisyenlerin değerli bildiriler sunacağını belirterek bunun hem akademik hem de düşünce yaşamına önemli katkılar getireceğini söyledi.  Son yıllarda bölgede hızlı bir değişimin yaşandığını ve bu noktada Türkiye-Rusya ilişkilerinin büyük önem kazandığını belirten Sayın Sarıfakıoğulları, düzenlenecek sempozyumun verimli geçmesini temenni ederek katılımcılara teşekkür etti.

Sempozyumun açılış oturumu karşılıklı plaket ve hediye takdimi ile sona erdi.

fmg_1790_copy.jpgfmg_1812_copy_0.jpgfmg_1823_copy_0.jpgfmg_1830_copy.jpgfmg_1853_copy.jpgfmg_1878_copy.jpgfmg_1885_copy.jpgfmg_1891_copy.jpgfmg_1946_copy.jpg  fmg_1805_copy.jpg